Umrede Nasıl Terlik Giyilir ? Neler Yapılır?


0
2 Paylaşım

Müslümanların kutsal vazifelerini yerine getirme yöntemlerinden biri de Kabe ziyaretidir. Kabe ziyareti hac ve umre olarak iki şekilde gerçekleştirilir. Hac dönemi dışında, Kabe’yi ziyaret etmek, kutsal esaslarını yerine getirmek ”Umre” ziyareti olarak adlandırılır. Umre ziyaretinde Mekke ve Medine ziyaretleri programa alınır. Tavaf yapma, namaz kılma, sa’y yapmak, Mikat alanında ihrama girmek umre esasları içerisindedir.

Umre İçin Nasıl Giyinilir?

Mikat alanı denilen ve ihramsız umre ve hac vazifesi yapılamayan alana belirlenen esaslarda ”ihram” giyilerek geçilmesi gereklidir. Kadınlar için hac ve umre kıyafetleri satılan yerlerden temin edilebilir. Genellikle beyaz ve ekru renklerinde olan ihram giysileri genel olarak 3 parçadan oluşur. Baş örtüsü, umre pantolonu ve pantolonla takım olan uzun tunik tarzı elbisedir. Ferace türlerinin yaygın olarak kullanıldığı Kutsal Topraklar’da Türkiye’den umre kıyafeti bu şekilde kullanılır. Erkekler için ise ihram, yine takım halinde satılmaktadır. Umre ve hac esnasında kadın- erkek beyaz kıyafetler kullanmalıdır. Diğer zamanlarda ferace ve tesettür kıyafetleri giyilebilir.

Umre’de Ayakkabı ve Terlik Seçimi

Umre ve hac vazifeleri için kıyafet şekilleri de kolaylaştırılmıştır. Abdest çorabı olarak satılan, parmak uçundan açılabilen ve kapak formunda tekrar kapatılıp giyilebilen çoraplar, oldukça kullanışlıdır. sıcaklık düşünülerek, ince üretilmektedir. Erkekler için sandalet ve terlikler daha kullanışlı olacaktır. Sıcakta ayak kokusu oluşturmamak için kadın- erkek açık ayakkabılar kullanmalıdır. Cırt bantlı sandaletler, alt tabanı çok ses çıkarmayan yumuşak tabanlı terlikler, umrede en kullanışlı olanlardır. Uzun tavaf ve dolaşma için ortopedik ve rahat tabanlı terlikler, ince bez ayakkabılar kullanılabilir. Umre ayakkabısı olarak satılan espadril modelleri, umrede çok kullanışlı değildir. Nedeni ise üst tabanının çok geniş olması ve kumaşın havayı içeri geçirmemesidir. Nefes alabilen ayakkabıları ve sandaletleri kullanmanız, rahatlık sunacak, abdest almanızı kolaylaştıracaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
1
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: