Sigara İçerek Sağlığına Zarar Veren Sporcular


0
3 Paylaşım

 

İnsanların sosyal olarak etkileşime girdiği nadir anlara sebebiyet veren spor ademoğlunun en eski buluşlarındandır. Dünya genelinde büyük bir ilgi gören spor birçok farklı kategoriye ve dala ayrılır. Ülkeler belli aralıklarla bu alandaki hünerlerini göstermek için yarışır. Sporcu bir milletin yapı taşlarındandır, fiziksel ve zihinsel olarak kendisine zarar verebilecek bir şeyden kesinlikle uzak durmalıdır. Birçok sporcu edindiği kötü alışkanlıkları dolayısıyla profesyonel olup olmamasına bakılmaksızın branşından men edilir. Sigara içmek bir sporcunun yapabilmesi en yüksek ihtimalli kötü alışkanlıktır. Sigara içmek bir sporcunun resmi olarak men edilmesine sebep değildir ama disiplin eksiği olarak görüldüğünden birçok kişi tarafından hoş karşılanmaz üstelik sporcunun performansına verdiği zarar da cabası.

Sigara İçen Sporcu

Normal bir insanın bile sigara kullanması hiç hoş karşılanmazken bunu bir sporcunun yapması son derecek yakışıksız bir durum olarak görülür. Sigara yapısı itibari ile insana sağlık açısından birçok olumsuz etkide bulunur ve türlü hastalıklara yol açar. İçerdiği nikotin sayesinde kısıtlı kullanımı zor olan sigara gittikçe alışkanlık yapar ve özellikle iç organlara yapacağı olumsuz etkiden dolayı sporcunun performansını doğrudan düşürür. Sigara içmesi sebebiyle birçok büyük sporcunun gösterişli kariyeri trajik bir şekilde sona erdi. Her hangi bir spor dalında profesyonel olan bir kişinin sigara içmesi o sporcunun başarılı olma şansını büyük oranda azalttığından bulunduğu takım veya hocası tarafından hemen ilişkisi kesilebilir.

İdeal Sporcu

Spor ülkeler için bu kadar önemliyken her sporcu bulunduğu uluslararası arenada ülkesini temsil ettiğini unutmamalı. Sporcu gerek fiziken gerekse mental olarak son derece zinde ve hazırlıklı olmalıdır. Sigara, uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıkları kendine düşman edinmek bir sporcunun yapması gereken ilk eylemdir. Dünya genelinde birçok ünlü sporcu sigara karşıtı reklamlarda oynamak davet edilmektedir bunun en büyük nedeni bir sporcunun doğuştan böyle şeylere karşı olması gerçeğidir. Eğer ki bir sporcu olarak sigara içmeye başlamışsanız hemen yol yakınken geri dönmelisiniz, zira olayın ciddiyetini kavradıktan sonra her hangi bir şekilde geriye dönme şansınız olmayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: