Sanal Avm Nedir? Dikkat Edilmesi gereken Konular.


0
1 Paylaşım

Sanal Avm Nedir?

21.yüzyılın sahip olduğu teknoloji ile bize sunduğu yenilikler gün geçtikçe gelişiyor. İnternetin bulunması ve akıllı telefonların icadıyla birlikte insan teknolojiyi daha çok takip eder olmuş, en ufak işlerini bile telefonları aracılığıyla yapmaya başlamışlardır. İnternet Alışverişi: Yerleşim yerlerinde yer alan ve içinde ulusal ve küresel pek çok farklı markayı barındıran Alışveriş Merkezleri (AVM), insanların alışveriş yapmak için çokça tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık alışveriş de dijitalleşmeye doğru hızla ilerliyor ve sanal AVM olarak nitelendirebileceğimiz internet alışverişini doğuruyor.

Alışveriş denildiği zaman insanlar, internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılır. Dijitalleşen dünyada insanlar artık oturdukları yerden kendi ihtiyaçlarını internet üzerinden cep telefonu veya bilgisayar aracılığıyla alabilmektedir. Birbiri ardına açılan e-ticaret siteleri ile pek çok farklı alandan milyonlarca ürün tek bir çatı altında toplanıp pazarlanmaktadır.

Peki, İnternetten Alışveriş Güvenli Mi?

İnternetle ilgili bilgi güvenliği konusunda bazı endişeler bulunmaktadır. Özellikle 1965-1979 yılları arasında doğan ve X kuşağı olarak bilinen insanların kafasında internetten alışveriş yapmak konusunda hala bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Yine de internetten alışveriş yaparken belli başlı şeylere dikkat etmek gerekir.

Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Edin

İnternetten satış yapan markalar kendi internet sitesine son derece özen göstermelidir. Eğer internet sitesi size oldukça demode gözüküyorsa o siteye pek güven olmaz. Bir ürün, piyasa değerinin altında bir fiyata satılıyorsa o siteye karşı dikkat edilmesi gerekir. Alışveriş yapacağınız siteyi daha önce arama motorlarından araştırın, kullanıcı yorumlarını, şikâyet yazılarını okuyun. Tarayıcıda, ödeme sayfası alanında sadece “https” yazması risklidir, kredi kartı ödeme sayfasında SSL yazıp yazmadığını kontrol ederek alışverişe devam edebilirsiniz.

Alışveriş yapacağınız sitenin güvenlik sertifikası olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Alışveriş yaptıktan sonra olumlu olumsuz düşüncelerinizi mutlaka belirtin. Alışveriş yapacak diğer insanların da doğru bir şekilde alışveriş yapmalarına yardımcı olun. İnternet kafe gibi ortak kullanım alanları üzerinden alışveriş yapmayın. Mutlaka kendi cihazlarınız üzerinden alışveriş yapın. Çünkü bazı internet kafelerde kredi kartı bilgilerini toplamaya yönelik kötü niyetli yazılımlar olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: