Ek tercih ücreti ne zaman yatırılacak? 2019 YKS ek tercih nasıl yapılır? ÖSYM ek tercih kılavuzu


YKS ek tercih yani üniversite ek yerleştirme tarihleri belli oldu. İlk tercihinde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanslarını YKS ek tercih yani üniversite ek yerleştirmelerinde deneyecekler. Uzun zamandır merakla beklenen YKS ek tercih yani üniversite ek yerleştirme tarihleri nihayet ÖSYM tarafından duyuruldu. İşte, merak edilen tarihler…

Üniversite tercihlerinde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanslarını YKSek tercihlerinde deneyecekler. Tahminler boşa çıkmadı ve ÖSYMtarafından Eylül ayının ilk haftasında YKS ek tercih yani üniversite ek yerleştirme tarihleri açıklandı. Peki, üniversite ek yerleştirme işlemi nasıl be dereden yapılır? İşte, YKS ek tercihleriyle ilgili tüm merak edilen tarihler…

İşte konuyla ilgili ÖSYM’den yapılan açıklama:

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Adaylar, 2019-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 05-11 Eylül 2019 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır. 2019-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna, aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Ek yerleştirme işlemleri, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2019-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır.

YKS TERCİH SAYFASI

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel YKS yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 15 TL olarak belirlendi. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

Ödemeler kartlı sistem ile “https://odeme.osym.gov.tr/” sayfası üzerinden yapılacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YKS EK TERCİH ÜCRETİ ÖDEME SAYFASI


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Hayale

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: