Bölünerek Üreme Nasıl Gerçekleşir


0
4 Paylaşım

ÜREME NEDİR?

Kendi benzerinden bir tane daha oluşturma durumuna üreme denir. Eşeyli ve eşeysiz olmasına göre iki şekli vardır. Ana hücrenin eşey ana organizmaların oluşup döllenmesi ile gerçekleşen türüne eşeyli üreme denir. Diğer türüne yani eşey hücrelere ihtiyaç olmayan ve döllenme istenmeyenine ise eşeysiz üreme denir.

EŞEYSİZ ÜREME NEDİR?

Eşeysiz üreme canlıların döllenme olmadan çoğalması durumudur. Aynı zaman da döllenme olmadığı için eşey hücrelere de gerek yoktur. Yavru hücre oluşturma durumudur. Genellikle tek hücreli, ilkel canlılarda görülen bir üreme şeklidir. Bu tarz üremenin sonucunda ana hücre ve yavru hücre birbirinin aynısıdır. Eğer farklılık var ise mutasyon veya modifikasyon sonucu oluşmuştur. Genellikle çeşitleri bölünerek üreme, tomurcuklanma, sporla, rejenerasyonla, vejetatif ve çelik, yumru, sürücü gövde gibi çeşitleri vardır. Rejenarasyonun bir diğer ismi yenilenmedir. Üremeden çok zarar gören bir parçanın kendi kendine iyileştirilme şeklidir. Örneğin deniz yıldızının bir parçası koptuğu zaman kendi kendine yenilenebilir veya kertenkele kendini savunmak için düşman ile karşılaştığında kuyruğunu bırakır fakat daha sonra yerinden yine kuyruk çıkar.

BÖLÜNEREK ÜREME NEDİR?

Sadece bir hücre olan bir organizmanın ortadan ikiye bölünmesi ile çoğalmasıdır. Tek hücreli canlılar da ve bakterilerde görülebilir. Hızlı bir şekilde çoğalma sağlayan bir yöntemdir. Bazı tek hücreleri canlılar enine bir şekilde bazıları ise boyuna bir şekilde bölünebilir. Önemli bir noktada şudur ki bölünerek çoğalan organizmaların oluşturdukları organizmalarla özellikleri birbirinin aynıdır. Kalıtsal ve fiziksel özellikleri tamamen aynıdır.

BÖLÜNEREK ÜREME HANGİ CANLILARDA GÖRÜLÜR?

Genellikle bakterilerde görülen bir üreme türüdür. Amip, öglena, paramesyum, mantarlar gibi tek hücreli canlılarda da görülür. Bir de çilek, patates gibi yenilebilen tek hücreliler de bölünerek çoğalanlara örnek gösterilebilir. Bazı süs bitkileri de bölünerek üreme türüne örnektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
4
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
3
İlginç
Sevimli Sevimli
5
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: