Anksiyete Bozukluğu


0
2 Paylaşım

Anksiyete Bozukluğu Nedir?
Anksiyete bozukluğu bir kişinin sürekli olarak endişeli olması olarak tanımlanan yaygın bir hastalıktır. Aşırı endişelenme ve kendini sürekli diken üstünde hissetme olarak bilinen bu hastalık, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte ve sürekli endişeli hissetmesine sebebiyet vermektedir.
Anksiyete bozukluğu olan kişiler kendilerini sürekli olabilecek en kötü şeye hazırlamakta, hatta olabilecek en kötü şeyi kabul etmektedirler. Örneğin bir iş görüşmesine gittiklerinde, daha sonuç ortaya çıkmadan kendilerini reddedilmiş hissetmekte ve kendilerini buna inandırmaktadır. Bununla kalmayıp buna üzülen ve kendini sürekli kötü hisseden bu kişiler, iş başvuruları kabul edildiğinde boşa üzülmüş olmakla kalmadan kendilerini yıpratmış olurlar.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Oluşur?
Anksiyete bozukluğu sinsi bir hastalıktır ve kendini hemen belli etmemektedir. Genellikle kişiler çocukken veya ergenken oluşmakta ama ancak yetişkinlik döneminde kendini belli etmektedir. Genellikle çok stresli yaşam olayları meydana geldiğini kendini gösterir ve gittikçe kötüleşir. Hastalığın oluşumunda stresli olaylar, kalıtsal etkenler, nörokimyasal değişiklikler ve kişilik özellikleri etkilidir.

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?
Nedensiz bir şekilde sürekli endişeli olma durumu,
Bir sebep varsa bile aşırı endişelenmek,
Çoğu zaman endişenin yersiz olduğunu bilmek ama kontrol edememek,
Yorgunluk, dikkat bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, en ufak sese irkilme, uykuya dalamama ve gece sık sık uyanma gibi belirtileri bulunmaktadır.
Bunun dışında bazı fiziksel belirtileri bulunmaktadır. Nedensiz yorgunluk, mide bulantısı, baş ve kas ağrıları, yutkunma zorluğu, titremeler, seyirmeler, terleme, tahammülsüzlük, sıcak basması, sersemlik hissi gibi fiziksel belirtiler de görülebilir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?
İlk olarak bir psikiyatriste gidilerek hastalığın seyri izlenmeli ve yapılabilecek müdahaleler tespit edilmelidir. Bu hastalığın herhangi bir hastalığın yan etkisi olup olmadığı psikiyatrist tarafından araştırıldıktan sonra, tedavi bir düzene konularak uygulanabilir. Yani anksiyete bozukluğunun bir tedavisi mevcuttur. Doktorun verdiği ilaç, bazen dozu arttırılıp azaltılarak (doktor tavsiyesi ile) kullanılırsa, bu hastalık düzelecek, kişi hayatının normal seyrine dönebilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: