Agmatin Nedir?


0
2 Paylaşım

Agmatin Nedir? Agmatin Güvenli Midir? Agmatin Nelerde Bulunur?
Agmatin Nedir?
Agmatin, L-Arginin isimli temel bir amino asitin metabolitidir ve çok tanınmış bir nörotransmitterdir. Vücudun bazı işlemlerinde nöromodülatör olarak görev yapan Agmatin, nevropatik ağrıları ve ilaç bağımlılığını azaltır. İnsanı felçten koruduğu bilinen diğer bir iddialar arasındadır ve araştırılmaktadır. Ayrıca insanın bilişsel sağlığı üzerinde de olumlu etkisi olan Agmatin, sağlıklı düşünme, hatırlama ve öğrenme gibi bilişlere de faydalıdır.
Agmatin sağlıklı olduğu kadar yan etkisi de olan bir metabolittir. Yani bu yazı her ne kadar faydaları üzerine yazılmış olsa da, kullanımını kesinlikle teşvik etmemekte, yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılmasının doğruluğuna değinmektedir.

Agmatin Güvenli Midir?
Agmatin içerikli ürünler, dünyada sınırlı sayıda üretilmektedir. Çünkü agmatin yeterince insan üzerinde uygulanmamış, yalnızca hayvanlar üzerindeki etkinliği kanıtlanmış bir üründür. Hala insan üzerindeki yan etkileri araştırılmaktadır. Şimdiye kadar kullanan insanların hiçbirinde hiçbir yan etki görülmemiş, sağlığa zararlı hiçbir olay gözlenmemiştir. Fakat hala yeterince kanıt elde edilemediğinden, agmatinin yüzde yüz güvenli olup olmadığı hakkında bilgi verilememektedir. Bazı belirli hastalıkları taşıyan kişilerin üzerinde denenmediği için, gizli ya da açıklanmış olarak o hastalığı taşıyan kişilerin üzerinde nasıl bir etki yapacağı bilinmemektedir.

Agmatin Nerelerde Bulunur?
Hücrelerin vücuda bilgi akışını sağlayan moleküllerden biri olan Agmatin, küçük biyolojik bir amin olarak bilinmektedir. L-Argininin karboksil kaybetmesi ile oluşmakta ve L-Argininin yapısında bulunmaktadır.
Agmatin birçok poliaminin içerisinde bulunmakta ve ayrıca besinlerin birkaçında da yer almaktadır. Ancak besinin içerisinde bulunan Agmatin oranı oldukça düşüktür ve istenilen etkiyi kesinlikle sağlamaktadır. Bu nedenle besinin içerisinde bulunan Agmatin’den alınan etki ile takviye ürünlerden Agmatin’den alınan etkinin karşılaştırılması mümkün değildir. Zaten karşılaştırılma durumu olsaydı, sağlığa yarar ve zararları çok net bilinir.

Agmatin kullanmak serbest hale getirilirdi. İçerisinde Agmatin bulunduran ürünler:
Şarap
Bira
Pirinç Şarabı
Kahve
Kırmızı Et
Balık
Kavrulmuş kahvede, unda, soya sosunda ve lahana suyunda kesinlikle Agmatin bulunmamaktadır. Bu ürünlerden üretilmesi dolayısıyla Agmatin barındırdığı düşünülmektedir fakat bu düşünce doğru değildir, bu yiyecekler işlem görürken içlerinde bulunan Agmatin’i kaybetmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
İlginç İlginç
0
İlginç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
admin

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir format seçin
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: